Tarinoita Koskelta
Uusimmat jutut
Kesäkuun 11. päivänä 1925 urheiluväki kokoontui Nuortentuvalle perustamaan urheiluseuraa. Syntyi Kosken Kauhu, joka nykyään tunnetaan Kosken Kaikuna.
Juhlavuosi on täynnä erilaisia Kaiun lajijaostojen satavuotistapahtumia. Pääjuhlaa vietetään Nuortentuvalla 20. syyskuuta ohjelmallisessa illallistilaisuudessa. Illalliskortin hinta on 100 euroa, ja sen ostaminen ja paikan päälle tuleminen on paras syntymäpäivälahja, mitä kaikulaiset saattavat toivoa.
Melkein yhtä hyvä synttärimuistaminen Kaiulle on seuran historiakirjan ostaminen 35 eurolla. Yli 600-sivuinen teos meni painoon kesäkuun alussa ja saapunee hypisteltäväksi heinäkuun puolivälissä. Suunnitelmissa on, että Kosken oma urheilijasuuruus Mikko Levola olisi iltatorilla 21. heinäkuuta sitä kauppaamassa.
Kohauslauantaina kirjaa myydään seiväskisan yhteydessä Kosken Osuuspankin pihalla. Teoksessa on kirjoittajia yli 50 ja isompia ja pienempiä henkilökuvia 75. Yli tuhannen nimen henkilöhakemistosta aika moni paikallinen löytää omansa. Uskallamme melkein puhua koko kunnan urheiluhistoriasta yksissä kansissa.
Pääjuhlassa lauantaina 20. syyskuuta Kaiku saa mm. uusia kunniajäseniä ja Kunniagallerian jäseniä. Hauskaa olisi, jos Nuortentupa täyttyisi. Tule Sinäkin! Niin historiakirjaa kuin iltajuhlan illalliskorttejakin voi lunastaa Kaiun verkkosivujen verkkokaupasta. Kirjan saa vitosen alennuksella, kun sen ostaa illalliskortin yhteydessä.
Juhlavuoden tapahtumiin voit tutustua osoitteessa https://koskenkaiku.fi/kaiku-100
Esko Heikkinen
Kosken kulttuuritoimen järjestämää taidetoimintaa on järjestetty Kulttuuritila Vanhalla Meijerillä tammikuun alusta lähtien. Taidetoiminta on koonnut yhteen kolmisenkymmentä kävijää niin Koskelta kuin naapurikunnistakin. Tiistaisin klo 15 – 17 kokoontuvat alakoululaiset, tiistaisin ja torstaisin klo 18 – 20 aikuiset ja nuoret. Taidevintillä maalataan pääasiassa akvarellitöitä, mutta myös akryylimaalit, hiilet, tussit ja pölypastellit ovat olleet kovassa käytössä.
Taidevintin kevät huipentui Koskitus-päivänä 17.5. järjestettyyn taidenäyttelyyn, joka keräsi lähes 200 kävijää. Seuraavaksi aikuisten ryhmän töitä pääsee ihailemaan forssalaisessa kahvila Pullantaissa 5.7. alkaen.
Taidevintin ohjaajana ja sydämenä toimii itseoppinut ja monilla taidekursseilla oppia kartuttanut taiteilija ja harrasteohjaaja Hanna Jolkki, joka on pitkälti vastannut myös Taidevintin sisustuksesta ja kalustuksesta. Taidevintillä vallitseekin kotoisa tunnelma keinutuoleineen ja kukka-asetelmineen. Maalausten inspiraationa toimivat kukat Hanna hankkii oman puutarhan lisäksi koskelaisesta Kukkakauppa Elina Lemmikistä.
Hannalle lasten ja nuorten hyvinvointi on sydämen asia. Jokainen taidetuokio alkaa välipalalla, sillä täydellä vatsalla on mukavampi maalata kuin tyhjällä. Maalaamisen ohella Hanna haluaa luoda ympäristön, jossa jokainen lapsi tuntee itsensä tärkeäksi ja saa ansaitsemaansa arvostusta ja kannustusta. Hanna noudattaakin kolmen K:n sääntöä: Taidevintillä tulee olla kivaa, kavereita ei saa kiusata ja kaikkia – myös itseä – tulee kunnioittaa. Hanna haluaa, että jokainen voi olla ylpeä omasta tekemisestään ja voi kokea onnistumisen iloa ilman vertailua toisiin.
Lapsille ja nuorille on myös kesän aikana taidetoimintaa, sillä Kosken kulttuuritoimi järjestää 24. – 25.6. lasten ja nuorten taideleirin. Myllyrannassa tai sateen sattuessa Taidevintillä järjestettävällä kahden päivän leirillä on mahdollisuus kokeilla akvarellivärien lisäksi myös akryylivärejä. Leirimaksuun kuuluu ohjauksen ja materiaalien lisäksi myös lounas ja välipala.
Hanna ryhmineen suunnittelee kovalla vauhdilla myös Kohauskeskiviikkona 23.7. klo 18 – 22 järjestettävää Taiteiden yötä. Silloin Taidevintillä ja Vanhan Meijerin pihapiirissä on mahdollisuus tutustua lasten, nuorten ja aikuisten kesän aikana tekemiin töihin, seikkailla taidepolulla ja käyttää omaa luovuuttaan erilaisilla toimintapisteillä. Myynnissä on myös taidetarvikkeita ja poppareita. Mukana tapahtumassa ovat myös Kuohu Pub sekä Kosken Tl VPK, joka myy tapahtumassa makkaraa. Myynti ohjataan suoraan nuoriso-osaston toimintaan.
Taidevintin toiminta jatkuu elokuussa koulujen alettua. Lasten, nuorten ja aikuisten ryhmiin voi ilmoittautua sähköpostitse kirjastoon: kirjasto@koski.fi. Taidevintin löydät osoitteesta Kasperintie 7b.
Taidevintti on paljon muutakin kuin maalaamista. Se on uusien asioiden kokeilua, omien rajojen ylittämistä, itsetunnon kasvamista ja ylpeyttä omasta tekemisestä. Ennen kaikkea Taidevintti on yhteisö. Erään taidevinttiläisen sanoja lainaten: “Oon onnellinen, että te ootte tullu mun maailmaan.”
Teksti: Minna Virta
Kuvat: Hanna Jolkki, Aino Aslamaa ja Minna VirtaKesätori Koskella TL kesä- ja heinäkuussa maanantaisin klo 17-19.
Mukavaa toriohjelmaa luvassa läpi kesän!
Tule ilman paikkavarausta!
Kosken tori, Hämeentie 20, 31500 Koski Tl