
Anna palautta Hevonlinnan Valloitus tapahtumasta. Vastata voivat niin kisaajat, kuin katsojatkin.
Vastausaikaa on 9.11.2025 asti. Kiitos jo etukäteen vastauksistanne.
Klikkaamalla alla olevaa linkkiä pääsette vastaamaan palautekyselyyn
https://link.webropolsurveys.com/S/990A9D9A20567246
Ilmoittautuminen tapahtuman on päättynyt.
Tapahtuman sijoitukset löytyvät osoitteesta https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/fi/2025_hevon/
Luethan alla olevan infon huolella.
Mikä on Hevonlinnan Valloitus 2025 kilpailu?
Hevonlinnan Valloitus on maastoesteratakilpailu Hevonlinnan ulkoilukeskuksella Koskella Tl. Kilpailu järjestetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa. Kilpailupäivä on 27.9.2025 ja viimeinen ilmoittautumispäivä on 21.9.2025. Tapahtuman järjestää Kosken liikuntapalvelut.
Mitä tapahtumalla tavoitellaan?
- Kaikenikäisten liikkumiseen kannustamista
- Hevonlinnan hienon ulkoilureitistön tunnettavuuden kasvattamista
Mitä eri sarjoja kilpailussa on?
Naisten kilpasarja
Miesten kilpasarja
Joukkuesarja (2-5 hlö)
Nuorten alle 15 vuotiaiden sarja (yksilöt ja joukkueet 2-5 hlö kilpailevat samassa sarjassa)
Mitä osallistumismaksuun kuuluu?
Puiset tyylikkäät mitalit
Kosken Sale lahjoittaa urheilujuomat ja Juhlapalvelu Tanja Leinolta tulee kasvissämpylät kilpailijoille
Suomen Niittysiemen sponsoroi niittysiemenpussit osallistujille.
Kosken Osuuspankki sponsoroi voittajille tuotepalkinnot retkeilyyn.
Juhlapalvelu Tanja Leino lahjoittaa täytekakut voittajille.
Liipolanjärvellä kunnan sauna ja uintimahdollisuus ovat käytössäsi tapahtuman jälkeen.
Mihin aikaan tapahtuma alkaa?
MUUTOS LÄHTÖJÄRJESTYKSEEN. Lähtöjärjestys on nyt miesten kilpasarja, naisten kilpasarja, joukkuesarja ja nuorten sarja.
Miesten kilpasarjan lähtö on ensimmäisenä ja alkaa klo. 11.00 porrastaen. Tämän jälkeen lähtevät naisten kilpasarja, joukkuesarja ja lopuksi nuoret alle 15 vuotiaat, joista osa kulkee radan läpi vanhempien kanssa. Porrastuksella pyrimme välttämään ruuhkaan pisteillä.
Kilpasarjalaiset lähtevät 3-5 hengen ryhmissä riippuen osallistujamäärästä minuutin välein. Joukkueet lähtevät yksi joukkue kerrallaan myös minuutin välein porrastaen.
Kilpailijoiden tulee olla ilmoittautumassa Hevonlinnan montun mökillä tuntia ennen omaa lähtöaikaa. Kuitenkin aikaisintaan klo 10.00. Ilmoitamme tarkan lähtöajan kaikille vielä infokirjeessä. Samalla myös allekirjoitetaan vastuunvapautuslomake ja laitetaan jalkaan tuleva ajanottotägi. Alkulämmittely vedetään kaikille yhteisesti ennen lähtöä noin klo. 10.45 johon toivoisimme kaikkien osallistuvan.
Kuinka pitkä rata on?
Nuorten alle 15 vuotiaiden rata on noin 2 km pitkä ja vanhempien reitin pituus on noin 5 km väliin. Reitti tulee menemään pitkälti hiekkaradalla ja muilla jo entuudestaan poljetuilla reiteillä. Pyrimme minimoimaan ympäristön kuormituksen ja emme esimerkiksi nouse Hevonlinnan jyrkkää sammaleista rinnettä pitkin.
Miten ajanotto toteutetaan?
Ajanoton tulee suorittamaan ulkopuolinen yritys ja se toteutetaan jalkaan laitettavan tägin avulla. Aikatulokset tulevat reaaliaikaisesti näytölle kilpailijoille ja katsojille. Joukkueille tulee yksi tägi per joukkue.
Saavatko huoltaja tulla mukaan radalle auttamaan nuorten sarjassa?
Kyllä vain ja on myöskin suotavaa. Vanhempien on itse arvioitava pärjääkö lapsi yksin radalla. Rata on noin 2 km pitkä ja suorituspisteet ovat enimmäkseen ylitys- alitus ja roikkumistehtäviä mahdollisimman nopeasti eli pitkälti omalla kehonpainolla tehtäviä fyysisiä suorituksia. Raskaammat kantamistehtävät sijoitamme vanhempien rataosuudelle. Mikäli jotain estettä ei pysty suorittamaan niin sen pystyy korvaamaan kymmenellä burpee-yleisliikkeellä. Pyrimme merkkaamaan radan mahdollisimman hyvin, joten eksymisvaara on pieni. Jokaisella pisteellä on valvoja joka ohjeistaa mitä pisteellä tulee tehdä. Ja huoltajan ei myöskään tietenkään tarvitse itse osallistua kilpailuun tullakseen radalle auttamaan.
Kuinka paljon ja minkälaisia suorituspisteitä on kilpailussa?
Eri suorituspisteitä on yli 15 vuotiaiden sarjoissa noin 25 kpl. Nuorten radalla esteitä on noin 12 kpl. Suorituspisteillä on hyvin erityyppisiä tehtäviä. Suorituspisteillä voi joutua etenemään ryömimällä, kiipeämällä tai ylittämällä esteitä. Lisäksi on esimerkiksi erilaisia tarkkuutta ja tasapainoa vaativia tehtäviä.
Mikäli jotain estettä/tehtävää ei pysty suorittamaan niin vaihtoehtoisesti voi tehdä 10 kpl burpee-yleisliikettä.
Mitä kilpailijan tulee ottaa tapahtumaan mukaan?
Hanskoista voi olla hyötyä roikkuen edetessä ja pitkät housut auttavat ryömiessä suojaamaan polvia. Kaikki vaatteet tulevat kastumaan, koska radalla on vesieste. Joten kokonainen toinen vaatekerta kannattaa ottaa mukaan. Lisäksi jätesäkki johon voi laittaa kastuneet vaatteet kilpailun jälkeen ja pyyhe jotta saa itsensä kuivattua. Hevonlinnalla ei ole suihkumahdollisuutta, mutta suurimmat mudat saadaan vesiletkulla pestyä. Tapahtuman jälkeen Liipolanjärvellä on sauna- ja uintimahdollisuus veloituksetta. Tärkein varuste on kuitenkin rautainen asenne Hevonlinnaa valloittaessa.
Onko paikalla ruokailua ja kahvia?
Osallistujien maksuun kuuluu kasvisleipä ja urheilujuoma. Paikalla on myymässä makkaraa, kahvia, munkkia ja muuta purtavaa Juhlapalvelu Tanja Leino, Kosken Seon Aila ja Kosken VPK. Murtolan Hamppufarmi tulee myös pitämään myyntipistettä.
Saako tulla katsomaan vaikkei osallistu tapahtumaan?
Ehdottomasti kannatusjoukot ovat tervetulleita! Yhteistyöyrityksillä on myyntipisteitä Hevonlinnan lähtöalueella, screeniltä näkyy tuloksia ja rata on suunniteltu siten, että montussa on useampi suorituspiste niin katsojat pääsevät kannustamaan helpommin. Paikalla on myös runsaasti tuoleja.
Mikä taho järjestää tapahtuman?
Järjestäjänä toimii Kosken liikuntapalvelut. Tapahtuman yhteistyökumppanit ovat olleet myös mukana ideoinnissa eikä kilpailun järjestäminen olisi mahdollista ilman heitä! Lista yhteistyökumppaneista löytyy infon lopusta. Kunnan puolelta suunnittelussa ovat olleet mukana Katri Honkala, Helena Sorvari, Niko Nevala, Ann-Mari Anttila, Sauli Putkonen ja Niko Muurinen.
Milloin saan tietää tarkan lähtöajan?
Lähetämme noin pari päivää ennen tapahtumaa teille sähköpostitse tarkan lähtöajan infokirjeessä. Tapahtuman info päivittyy tänne Kosken kunnan sivuille ja Hevonlinnan Valloituksen facebook sivuille, joten otathan kyseiset kanavat seurantaan.
Tapahtuman osallistumismaksu:
Osallistumismaksu on 55 € yli 15 vuotiailta. Joukkuesarjassa maksu on kilpailijakohtainen eli esim. viiden hengen joukkueen hinta on : 5 x 55 €
Nuorten sarjan hinta: 20 € per kilpailija (sekä yksilönä tai joukkueena osallistuville)
Ilmoita viestillä 044 33 88 588 numeroon jos tulet kaverisi kanssa ja haluatte lähteä samaan aikaan radalle. Alustavasti noin viisi henkilöä lähtee samaan aikaan.
HUOM! Yritykset! Mikäli yritys maksaa osallistujamaksun, ja tarvitsette kirjanpitoonne tositteen maksusta, olettehan erikseen yhteydessä numeroon 044 33 88 588. HUOM! Kaikki alaikäiset osallistujat ja heidän huoltajansa! Huoltajien tulee allekirjoittaa alaikäisen osallistujan vastuuvapautuslomake. Joko tapahtumapaikalla 27.9.2025 tai vaihtoehtoisesti lähetämme lomakkeen sähköpostitse. Olethan yhteydessä tapahtuman järjestäjään, mikäli haluat lomakkeen sähköpostiisi.
Vastuunvapautuslomake joka tullaan allekirjoittamaan ennen tapahtumaan osallistumista: Vastuuvapautuslomake
Yhteistyössä

Yhteistyöterveisin
Kosken Liikuntapalvelut
Niko Muurinen – projektisuunnittelija – puh. 044 33 88 588
Katri Honkala – hyvinvointikoordinaattori
Niko Nevala – liikuntapalveluvastaava
Ann-Mari Anttila – liikuntasuunnittelija
Helena Sorvari – ryhmäliikunnanohjaaja
Jaa tämä artikkeli somessa!
jatka lukemista
Samankaltaiset jutut
Noin vuosi sitten luonto-ohjaajaksi valmistunut rovasti Outi Niiniaho perusti Koskelle oman yrityksensä, Linnakorven Retriitti tmi. Yritys sai alkunsa rakkaudesta luontoon, rauhaan ja ihmisten ohjaamiseen merkityksellisten kokemusten äärelle.
Linnakorven retriitti tarjoaa muun muassa:
Kotitilalla tuotettua hunajaa Koskelta, luksustelttojen vuokrausta Hevonlinnan harjumaisemissa ja Liipolanjärvellä. Tarjolla on myös opaspalveluja ja ohjattuja retkiä, jotka auttavat pysähtymään arjen kiireiden keskellä.Outi ei kuitenkaan tyydy pelkkään yrittäjyyteen. Hän toimii aktiivisesti myös Askelten Eväät yhdistyksessä, jonka tarkoituksena on kehittää Koskenkin kautta kulkevaa Euroopan laajuista Santiago de Compostelan pyhiinvaellusreittiä. Hämeen Härkätie on pyhiinvaellusreitistön pohjoisinta osaa. Yhdistyksen toiminta tuo Koskelle uudenlaista kulttuurista ja henkistä ulottuvuutta.
Tule mukaan kokemaan pyhiinvaellus Suomen luonnon päivänä elokuun viimeisenä lauantaina!
Matka alkaa Kosken kappelilta. Vaellamme Santtion taistelun muistomerkille ja sieltä takaisin. Kyseessä ei ole vain kävelyretki, vaan pysähtymisen ja läsnäolon hetki luonnon helmassa – mahdollisuus kuulla myös omaa sisintään.Niina Sjöholm
Kesäkuun 11. päivänä 1925 urheiluväki kokoontui Nuortentuvalle perustamaan urheiluseuraa. Syntyi Kosken Kauhu, joka nykyään tunnetaan Kosken Kaikuna.
Juhlavuosi on täynnä erilaisia Kaiun lajijaostojen satavuotistapahtumia. Pääjuhlaa vietetään Nuortentuvalla 20. syyskuuta ohjelmallisessa illallistilaisuudessa. Illalliskortin hinta on 100 euroa, ja sen ostaminen ja paikan päälle tuleminen on paras syntymäpäivälahja, mitä kaikulaiset saattavat toivoa.
Melkein yhtä hyvä synttärimuistaminen Kaiulle on seuran historiakirjan ostaminen 35 eurolla. Yli 600-sivuinen teos meni painoon kesäkuun alussa ja saapunee hypisteltäväksi heinäkuun puolivälissä. Suunnitelmissa on, että Kosken oma urheilijasuuruus Mikko Levola olisi iltatorilla 21. heinäkuuta sitä kauppaamassa.
Kohauslauantaina kirjaa myydään seiväskisan yhteydessä Kosken Osuuspankin pihalla. Teoksessa on kirjoittajia yli 50 ja isompia ja pienempiä henkilökuvia 75. Yli tuhannen nimen henkilöhakemistosta aika moni paikallinen löytää omansa. Uskallamme melkein puhua koko kunnan urheiluhistoriasta yksissä kansissa.
Pääjuhlassa lauantaina 20. syyskuuta Kaiku saa mm. uusia kunniajäseniä ja Kunniagallerian jäseniä. Hauskaa olisi, jos Nuortentupa täyttyisi. Tule Sinäkin! Niin historiakirjaa kuin iltajuhlan illalliskorttejakin voi lunastaa Kaiun verkkosivujen verkkokaupasta. Kirjan saa vitosen alennuksella, kun sen ostaa illalliskortin yhteydessä.
Juhlavuoden tapahtumiin voit tutustua osoitteessa https://koskenkaiku.fi/kaiku-100
Esko Heikkinen
Kosken kulttuuritoimen järjestämää taidetoimintaa on järjestetty Kulttuuritila Vanhalla Meijerillä tammikuun alusta lähtien. Taidetoiminta on koonnut yhteen kolmisenkymmentä kävijää niin Koskelta kuin naapurikunnistakin. Tiistaisin klo 15 – 17 kokoontuvat alakoululaiset, tiistaisin ja torstaisin klo 18 – 20 aikuiset ja nuoret. Taidevintillä maalataan pääasiassa akvarellitöitä, mutta myös akryylimaalit, hiilet, tussit ja pölypastellit ovat olleet kovassa käytössä.
Taidevintin kevät huipentui Koskitus-päivänä 17.5. järjestettyyn taidenäyttelyyn, joka keräsi lähes 200 kävijää. Seuraavaksi aikuisten ryhmän töitä pääsee ihailemaan forssalaisessa kahvila Pullantaissa 5.7. alkaen.
Taidevintin ohjaajana ja sydämenä toimii itseoppinut ja monilla taidekursseilla oppia kartuttanut taiteilija ja harrasteohjaaja Hanna Jolkki, joka on pitkälti vastannut myös Taidevintin sisustuksesta ja kalustuksesta. Taidevintillä vallitseekin kotoisa tunnelma keinutuoleineen ja kukka-asetelmineen. Maalausten inspiraationa toimivat kukat Hanna hankkii oman puutarhan lisäksi koskelaisesta Kukkakauppa Elina Lemmikistä.
Hannalle lasten ja nuorten hyvinvointi on sydämen asia. Jokainen taidetuokio alkaa välipalalla, sillä täydellä vatsalla on mukavampi maalata kuin tyhjällä. Maalaamisen ohella Hanna haluaa luoda ympäristön, jossa jokainen lapsi tuntee itsensä tärkeäksi ja saa ansaitsemaansa arvostusta ja kannustusta. Hanna noudattaakin kolmen K:n sääntöä: Taidevintillä tulee olla kivaa, kavereita ei saa kiusata ja kaikkia – myös itseä – tulee kunnioittaa. Hanna haluaa, että jokainen voi olla ylpeä omasta tekemisestään ja voi kokea onnistumisen iloa ilman vertailua toisiin.
Lapsille ja nuorille on myös kesän aikana taidetoimintaa, sillä Kosken kulttuuritoimi järjestää 24. – 25.6. lasten ja nuorten taideleirin. Myllyrannassa tai sateen sattuessa Taidevintillä järjestettävällä kahden päivän leirillä on mahdollisuus kokeilla akvarellivärien lisäksi myös akryylivärejä. Leirimaksuun kuuluu ohjauksen ja materiaalien lisäksi myös lounas ja välipala.




Hanna ryhmineen suunnittelee kovalla vauhdilla myös Kohauskeskiviikkona 23.7. klo 18 – 22 järjestettävää Taiteiden yötä. Silloin Taidevintillä ja Vanhan Meijerin pihapiirissä on mahdollisuus tutustua lasten, nuorten ja aikuisten kesän aikana tekemiin töihin, seikkailla taidepolulla ja käyttää omaa luovuuttaan erilaisilla toimintapisteillä. Myynnissä on myös taidetarvikkeita ja poppareita. Mukana tapahtumassa ovat myös Kuohu Pub sekä Kosken Tl VPK, joka myy tapahtumassa makkaraa. Myynti ohjataan suoraan nuoriso-osaston toimintaan.
Taidevintin toiminta jatkuu elokuussa koulujen alettua. Lasten, nuorten ja aikuisten ryhmiin voi ilmoittautua sähköpostitse kirjastoon: kirjasto@koski.fi. Taidevintin löydät osoitteesta Kasperintie 7b.
Taidevintti on paljon muutakin kuin maalaamista. Se on uusien asioiden kokeilua, omien rajojen ylittämistä, itsetunnon kasvamista ja ylpeyttä omasta tekemisestä. Ennen kaikkea Taidevintti on yhteisö. Erään taidevinttiläisen sanoja lainaten: “Oon onnellinen, että te ootte tullu mun maailmaan.”
Teksti: Minna Virta
Kuvat: Hanna Jolkki, Aino Aslamaa ja Minna Virta




