Varhain sunnuntaiaamuna 1.6.2025 syttyi rivitalossa tulipalo Kasperintiellä Kosken Tl kunnassa. Pelastuslaitos sai hälytyksen hieman aamuviiden jälkeen, ja paikalle saapui yhteensä 19 pelastusyksikköä.
Rivitalon kymmenestä asunnosta kahdeksan tuhoutui täysin. Onneksi henkilövahinkoja ei sattunut, ja kaikki kahdeksan paikalla ollutta asukasta evakuoitiin ajoissa.
Kosken kunta ja sosiaalitoimi ovat ryhtyneet toimiin tilapäismajoituksen järjestämiseksi kotinsa menettäneille asukkaille.
Pelastuslaitoksen mukaan sammutus- ja jälkiraivaustyöt jatkuivat vielä aamupäivän ajan. Palon syttymissyytä ei toistaiseksi tiedetä.
Kosken kunta seuraa tilannetta tiiviisti ja tiedottaa mahdollisista lisätoimenpiteistä kotisivuillaan.
Lisätietoja tilanteesta löytyy muun muassa Ylen ja MTV Uutisten verkkosivuilta:
· Yle: Raju tulipalo tuhosi rivitalon Koski Tl:ssä
· MTV Uutiset: Rivitalopalo tuhosi kahdeksan asuntoa
Mikko Salmi, tekninen johtaja, Kosken Tl kunta
044 744 1128